Új technológiáknak köszönhetően a következő 10 évben jelentős fordulat bontakozhat ki az energiahordozók kitermelésében, és felkészülhetünk az alacsony energia árakra. Enne oka a világgazdaság jelenlegi állapotában keresendők, ugyanis a mostani környezetben a vállalati szektor látványosan ár érzékeny lett, és minden eddiginél fontosabbá vált, hogy a termeléshez, szállításhoz szükséges energiahordozók árfolyama csökkenjen.
Erre tökéletes példa többek között a földgáz esete. A hidraulikus repesztésnek köszönhetően a földgáz kitermelés volumene az elmúlt három évben jelentősen megugrott, ugyanis a nehezebben elérhető rétegeket is be tudták vonni a kitermelésbe. Ezzel a korábbi 12 dolláros csúcsokról egészen 2 dollárig süllyedt a földgáz árfolyama. Nem meglepő, hogy Washington számára jelenleg kiemelt stratégiai fontossággal bír a földgáz piaca, ugyanis évekig a nettó importőr szerepét töltötte be az ország. Az észak-amerikai állam célja, hogy a következő években ezen változtasson, és belső fogyasztásának önellátóvá tételét követően exportőrré válhasson. Ezen túlmenően a közúti szállítmányozást is komolyabban érintené az amerikai kormány terve, ugyanis a jövőben szeretnék elérni Washingtonban, hogy a teherfuvarozás nagy része gázüzeműként működhessen. Az olcsó földgáz felhasználása az áram előállításában is komoly szerepet kaphat, ezzel is csökkentve a vállalatok számára a termelési költségeket.
Jelenleg a technológiát az Egyesült Államokon kívül más ország még nem alkalmazza, ugyanis a kitermelés, egyes kutatások szerint, komoly károkat okoz a környezetben. A technológia lényege az, hogy a kőzetlemezeket hidraulikus repesztéssel tágítják. A függőleges fúrással egy időben homokkal, és egyéb kémiai anyagokkal dúsított vizet engednek be a kőzetek közzé, aminek köszönhetően a kőzetlemezek kitágulnak, és üregek képződnek a föld alatt. Ezekben az üregekben gyűlik össze a kőzetek között megbúvó földgáz. Ezzel azonban a kitermelés során felhasznált kémiai anyagok bejutnak a talajvízbe, ami az ivóvíz szennyezését okozza.
Emiatt az európai kontinensen jelenleg ellenzik ez ilyen jellegű technológia bevezetését, és más alternatív energiaforrások után kutatnak. Pontosan emiatt volt meglepő, hogy nemrégiben a lengyel kormány úgy döntött: országuk az aggályok ellenére engedélyezi ezt a kitermelési technológiát.
Az, hogy a jövőben mely régiókban terjedhet el a hidraulikus repesztés, egyelőre megjósolhatatlan. Az viszont biztosra vehető, hogy az Egyesült Államok nem fog elállni az ilyen jellegű kitermelési formától. Már csak azért sem, mert nem régiben egy kutatás során Utah államban mintegy 1500 milliárd hordóval egyenértékű gázkészletet találtak, aminek kitermelése jó időre megoldhatná Amerika energia ellátását.
Kérdés azonban, hogy Európa milyen más eszközzel lesz képes gazdaságának versenyképességét javítani. Ha nem lesznek rugalmasabbak ebben a kérdésben az öreg kontinens gazdasági döntéshozói, könnyen azzal találhatják szembe magukat, hogy az USA a gazdasági versenyben újból komoly előnyre tett szert. Márpedig az EU jelenlegi gazdasági teljesítőképessége nem hagy sok lehetőséget Brüsszelnek. Vagy feladják eddigi álláspontjukat, vagy pedig a megújuló energia előállítására fordítanak nagyobb anyagi erőforrást.
Geopolitikai hatása sem elhanyagolható a jelenlegi tendenciának. Amennyiben a gázkitermelés beváltja a hozzáfűzött reményeket, úgy a közel-kelet veszíteni fog gazdasági szerepéből, ugyanis jelenleg fontos útvonalként funkcionál a térség a cseppfolyósított gázok esetében. További fontos következményként lépne fel, hogy a globális energia politikában az arab világ jelentősen veszítene pozíciójából.
Amennyiben a befektetések területéről kívánjuk megvizsgálni a jelenlegi helyzetet, mindenképpen izgalmas évek előtt állnak azon vállalatok, amelyek a cseppfolyósított földgáz szállításában érintettek. Ezen túlmenően szintén komoly felértékelődési potenciállal rendelkeznek az üzemanyag berendezéseket gyártó, valamint olajkitermelő vállalatok. Érdemes lesz tehát figyelemmel kísérni a következő években a fejleményeket, ugyanis a fent említett országokban könnyen előfordulhat, hogy az energia árak rekord alacsony szintre süllyedhetnek.
Utolsó kommentek