Az alapvető élelmiszer-alapanyagok drágulása miatt nehezen lesz elkerülhető az áremelkedés. A világ egyik legnagyobb élelmiszercége szerint vége a jó időknek. 

Az elmúlt hónapokban látványos drágulás következett be az árupiacokon. Az Egyesült Államokban évtizedek óta nem látott szárazság ugyanis jelentősen megdobta az alapvető termények - búza és kukorica - árát, ezzel párhuzamosan a szintén fontos élelmiszer-alapanyagnak minősülő szójabab is jelentősen drágult. 

A rendkívüli aszály mellett az árakat felfelé húzza a bioetanol iránti egyre jelentősebb kereslet is. Peter Brabeck-Letmathe, a világ egyik legnagyobb élelmiszer-gyártójaként ismert Nestlé első embere a napokban a BBC-nek azt nyilatkozta: "vége az olcsó élelmiszerek korának".

Szerinte, ha a bioüzemanyagokhoz nem az ominózus terményeket használnák fel, akkor olcsóbbak lehetnének az élelmiszerek. Barbeck-Letmathe úgy véli, a bioüzemanyagok csak a jelentős támogatások miatt bírják a versenyt elsősorban az Egyesült Államokban, ezek a dotációk azonban elfogadhatatlanok. 

A Nestlé-vezér szavait alátámasztják az év elejéhez mért árfolyamok is. A kukorica és a szója is soha nem látott csúcsot ért el azóta. A hétfői árfolyamok alapján a búza vékánkénti árfolyama 39 százalékkal, a kukorica jegyzése 24 százalékkal emelkedett. A szójabab vitte a prímet, 42 százalékos áremelkedéssel. Ilyen jelentős ugrások mellett nehezen elképzelhető, hogy a globális élelmiszer-piacon megússzuk a drágulást. 

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS

Korábbi posztjaink:

Pályázó a legrosszabb szerepre


FBI-nyomozás, elbocsátás, razzia

Támadják a csúcsborokat

Vergődik az euró

Kincsesbányák nyílnak Dél-Amerikában


Cukor méregdrágán