Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Mi köze a napsütésnek a kávézóhoz?

A nap mint nap fogyasztott forró italok versenyében a fogyasztók szempontjából egyelőre a kávé van előnyben. Az előrejelzések szerint a tea árfolyama ugyanis várhatóan emelkedni fog, miközben az úgynevezett robuszta kávé olcsóbb lehet az árupiacon. Igaz, a kávé ára rövid távon csökkenhet, a teaé pedig hosszú távon.  

A legfrissebb kilátások alapján a londoni árupiacon jegyzett robuszta kávé árfolyama a jelenlegi közel 2000 dolláros szintről 1700 dollár süllyedhet a következő hetekben.  

A tea esetében fogyasztás bővülése jelenti az ármozgató tényezőt, a kávénál ezzel szemben a bőséges termés. A kávétermelés ugyanis ötödével 600 ezer tonnára bővült Indonéziában, amely a világ harmadik legnagyobb robusztakávé-termelője. A hároméves rekordot jelentő eredmény a napsütés és a csapadék optimális kombinációjának köszönhető.

Mivel a robuszta az instant kávé alapanyaga, ezért az elemzők azt várják, hogy az instant kávét felhasználó kávézóláncok - köztük a Starbucks - mellett a Nescafé gyártójának is alacsonyabbak lesznek az alapanyagköltségei. Reméljük ez látható lesz az üzletek polcain és a kávézókban is.

Tekintse meg korábbi posztjainkat is!

Rákapott a világ a teára

Olcsóbb is lehetne a kóla

Elverték a forintot a társai


Luxus: akik még válságban is nyernek


Hullámvasúton az arany és az ezüst

0 Tovább

Rákapott a világ a teára

Drágulásra számíthatnak a teafogyasztók, akiknek száma szerte a világon egyre növekszik. A folyamatban Kína és India a ludas, az ottani kereslet megugrásának köszönhetően a világ teafogyasztása 5,6 százalékkal 4 millió tonnára nőtt 2010-ben, miközben a fekete tea világpiaci ára a rekordot jelentő kilónként 2,85 dollárra emelkedett.


Az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet (FAO) úgy számol, hogy a világ fekete tea termelése a következő tíz évben közel ötödével bővül, a zöld tea esetében pedig sokkal nagyobb mértékű, 72 százalékos növekedésre van kilátás. A FAO az erős kereslet miatt árcsökkenésre nem számít, sőt az évről-évre meglepetést okozó kínai keresletnek betudhatóan akár újabb áremelkedés is elképzelhető.

Magyarországon 50 százalékkal drágult a tea

Magyarország sem kivétel. A KSH adatai szerint a világpiaci tendenciákat követve, sőt az áremelkedés ütemét tekintve azok előtt haladva alakultak az árak: a tea átlagos fogyasztói ára - Ceylon fekete tea, 25-30 filterrel - az elmúlt öt évben több mint 50 százalékkal 240 forintra emelkedett idén januárig.

1 Tovább

Olcsóbb is lehetne a kóla

A cukor világpiaci ára a 2011-ben regisztrált 27 százalékos visszaesést követően idén tovább süllyedhet, aminek az egyik legfőbb haszonélvezője a legnagyobb fogyasztók - Kína, Pakisztán és az afrikai kontinens - mellett a világ legnagyobb üdítőital-gyártója, a Coca-Cola lehet.

Ha minden jól megy, akkor idén még olcsóbb lehet a cukor, miután a termelés világviszonylatban zsinórban második évben haladhatja meg a fogyasztás szintjét. Az árupiaci kereskedelemmel foglalkozó Olam International Ltd. számításai szerint a túlkínálat a tavalyi 9 millió tonna után idén 6-8 millió tonna lehet.

A cukor világpiaci ára a 2008 elején mért 10 centről - a mértékegység egy font, azaz 0,45 kilogramm - 2011 februárjában 35 centre emelkedett, majd 2011 végére 25 centre süllyedt. Ha igazuk lesz a szakembereknek, és az idei év valóban kiváló termést és túlkínálatot hoz, akkor az árfolyam tovább ereszkedhet, akár egészen 20 centig (ez az árfolyam megközelítőleg 100 forint/kiló lenne, de ez nem az itthoni fogyasztói ár, hanem a világpiaci ár!).

0 Tovább

Elverték a forintot a társai

1. Lengyel zloty. 2. Cseh korona. 3. Forint. 4. Román lej. Ez lett a régiós devizák heti versenyének eredménye. Ezzel indul a forintsorozat, amely ezentúl hetente jelentkezik.

A lengyelek devizája hétfő és péntek délután között közel 2, a korona 1,5, a forint szűk 1 százalékkal erősödött az euróval szemben, a román lej gyakorlatilag stagnált. A forint jobban is szerepelt hétközben, az euró az öt hónapos forintcsúcsot jelentő 287 forint alatti szinten is járt, a hajrá azonban kevésbé sikerült, pénteken ugyanis gyengült.
  

Mindazonáltal a forint látványos erősödést ért el az elmúlt hetekben. A január elején elért mélypont óta, amikor 324 felett is járt az euró, szinte folyamatosan erősödött. Sajnos pont ez lehet a probléma a következő időszakban.

Figyelembe véve a forint történetét, 30 forintos eurógyengülés után komoly korrekció szokott következni. Pontosan nehéz megjósolni, hogy mikortól indul be a forintgyentgülés és pontosan meddig tart, mindenesetre több érv szól amellett, hogy gyengüljön a forint, tehát érdemes felkészülni rá. Az árfolyam mozgása már pénteken is erre utalt.
4 Tovább

Luxus: akik még válságban is nyernek

Hiába a válság, a luxusiparban mindig süt a nap. A milliós órákat, ékszereket előállító vállalatok az elmúlt két évben közel megduplázták (!) nyereségüket, sőt az iparág összesített bevétele 2014-re meghaladhatja a 60 ezermilliárd forintot is.

A globális gazdasági válság és a stagnáló kiskereskedelmi forgalmak ellenére a luxusiparban tevékenykedő vállalatok minden negyedévben eladási rekordról számolnak be, az iparág összesített nyeresége az elmúlt két évben mintegy 80 százalékkal nőtt. Igen, 80 százalékos nyereségnövekedés luxus órákból, karkötőkből, ruhákból, az elmúlt 80 év legsúlyosabb gazdasági válságának kellős közepén…

0 Tovább

Radar

blogavatar

Beszámolók, kommentárok az árutőzsde izgalmas mindennapjairól, árutőzsdei brókerektől

Utolsó kommentek