Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Európai veszekedés áldozata lehet a forint

A vasárnapi választáson Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök a várakozásoknak megfelelően vereséget szenvedett, ami - a nyilatkozatok alapján - előre vetítheti a német politikai vezetés által Európára erőltetett megszorítások felpuhulását.

A leendő új elnök, Francois Hollande ugyanis több ízben jelezte, hogy a mindenek feletti költségvetési megszorítás helyett a növekedés beindítását és a munkahelyteremtést tekinti majd fő feladatának, és javasolni fogja egy átfogó, egész Európára kiterjedő növekedési terv kidolgozását.

A hétvégén már Olli Rehn, az Európai Unió pénzügyi biztosa is úgy nyilatkozott, hogy szükség van egy európai beruházási paktumra, akivel José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke is egyetértett, aki közös célnak nevezte az új munkahelyek teremtését és az európai gazdasági növekedés beindítását.

A francia választással ismét bebizonyosodott, hogy az európai választópolgárok nem kérnek a megszorítások politikájából, az emelkedő munkanélküliség és a stagnáló gazdaság pedig olyan mértékű társadalmi elégedetlenséget szül, ami alapján szinte borítékolható a regnáló politikai erő bukása.

1 Tovább

Tovább eshet a benzinár

A piaci folyamatokra való tekintettel a Mol újabb jelentős gázolaj- és benzinár-csökkentést jelenthet be a héten, kérdés ugyanakkor, hogy vajon a forint ereje és a benzin tőzsdei jegyzésárának csökkenése ismét megjelenik-e a hazai kisker árakban.

A héten a várakozásoknak megfelelően a hazai benzinár 10, a gázolaj kiskereskedelmi ára pedig 5 forinttal csökkent. Az autósoknak továbbra is szerencséjük van, a piaci folyamatok ugyanis továbbra is rendkívül kedvezően alakulnak, a mögöttünk lévő héten a forint tovább erősödött a dollárral szemben, a benzin tőzsdei ára pedig tovább csökkent, azaz indokolttá vált az újabb jókora árcsökkentés a hazai kutakon.

A héten a forint átlagosan 2,5 százalékkal erősödött a dollárral szemben, miközben ugyancsak a hét átlagában számolva a benzin dollárban számolt tőzsdei jegyzésára 3,5 százalékkal esett. A gázolaj dollárban jegyzett tőzsdei ára gyakorlatilag stagnált. Összességében tehát a két hatás eredőjeként a forintban számolt benzinár mintegy 6, a forintban számolt gázolajár megközelítőleg 2,5 százalékkal csökkent.

0 Tovább

A magyar pénz vitte a pálmát

A múlt héten látványos erősödést produkáló, a Bloomberg feltörekvő piaci devizák teljesítménye alapján készült listát nagy fölénnyel vezető forint most is kiemelkedett a mezőnyből.

Az IMF maradt a fókuszban

Bár az IMF-tárgyalások előtt utat nyitó brüsszeli döntés után bekövetkezett látványos erősödés miatt szinte törvényszerű lett volna egy korrekció, de jelentősebb gyengülés nem következett be. Igaz, az euró a héten járt a 283 forintos tartományban, de ahhoz képest a pénteki 285 forintos árfolyamszint nem mondható jelentős veszteségnek. Utóbbi jegyzés gyakorlatilag megegyezik a hétfőivel, tehát a hét elejéhez képest gyakorlatilag stagnált az árfolyam, miközen a forint társai veszítettek értékükből.

A forint újabb győzelme azzal magyarázható, hogy a befektetők továbbra is bíznak abban, hogy az IMF-tárgyalások sikerrel zárulnak, igaz, egyelőre ez csak megelőlegezett bizalom, hiszen még nincs kézzelfogható eredménye az egyeztetéseknek.

Gyengék a többiek

A régiós devizák közül a cseh korona járt a legrosszabbul: hétfő és péntek között közel 1 százalékkal gyengült, a román lej 07 százalékkal értékelődött le. A lengyel zloty kerüt a forint mögé, amely csak 0,5 százalékos veszteséggel zárta ezt a hetet.

0 Tovább

Történelmi számok a BMW-től

A BMW, a világ első számú luxusautógyártója 425 ezer autót adott el az első három hónapban, ami 11 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest.

A BMW motorok és autók mellett a RollsRoyce-okat és a Miniket forgalmazó autógyártó árbevétele a vizsgált időszakban 18,2 milliárd eurót tett ki, a nettó nyereség pedig 1,25 milliárd euróra rúgott. Mindkettő bőven meghaladja az elemzői várakozásokat.

A müncheni székhelyű autógyár közleményében úgy fogalmazott, hogy a cég történetének legjobb negyedévét zárta a vállalat. A cég Európában szerepelt a legrosszabbul, mindössze 0,5 százalékkal emelkedtek az eladásai, ezzel szemben Észak-Amerikában és Ázsiában elkapkodták az autókat.

0 Tovább

Zuhanhat a benzinár - Köszönjük, EU

A piaci folyamatok alapján akár 8-9 forinttal is csökkenhetne a benzinár, kérdés ugyanakkor, hogy a Mol mennyire bánik óvatosan a ceruzával.

A héten minden az autósok kezére játszott a nemzetközi piacokon, a benzin és a gázolaj tőzsdei ára csökkent, a forint pedig az IMF-tárgyalás felől érkező kedvező híreknek köszönhetően számottevően erősödött a dollárral szemben. Az eredmény: a Mol részéről indokolttá vált egy jókora gázolaj- és benzinár-csökkentés.

Benzinár idei alakulása (forint/tonna)

Ami a pontos értékeket illeti: a hét átlagában a forint 2,3 százalékkal erősödött a dollárral szemben, a benzin tőzsdei ára 2,7, a gázolajé 0,8 százalékkal süllyedt, ami összességében - figyelembe véve, hogy a hazai kiskereskedelmi ár mintegy 42-44 százalékát adja a termelői (világpiaci) ár - a gázolaj esetében 4-6, a benzinnél pedig akár 8-9 forintos árcsökkentést is indokolna (!) a kutakon a jövő héten.

Mi tippelünk, a Mol dönt

Indokolna. Fontos ugyanis hangsúlyozni, hogy ezek csupán a piaci adatokból számolt elméleti kalkulációk, a Mol árazási politikájától függően nem feltétlenül érvényesíti a változásokat az üzemanyagárakban. Április elején is volt olyan hét, amikor a benzin, a gázolaj és a forint árfolyamának változása akár több forintos drágulást is indokolt volna a következő héten, ám a Mol mégsem emelt árat.

4 Tovább

Radar

blogavatar

Beszámolók, kommentárok az árutőzsde izgalmas mindennapjairól, árutőzsdei brókerektől

Utolsó kommentek