Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Tovább eshet a benzinár

A héten minden az autósok kezére játszott, ami a Mol soron következő döntését követően egy komolyabb áresést vetít előre a hazai kutakon mind a benzin, mind a gázolaj esetében.

A forint a dollárral szemben mintegy 2 százalékot erősödött, miután a nemzetközi pénzpiacokon némileg javult a hangulat, miközben a gázolaj és a benzin dollárban jegyzett tőzsdei árfolyama tovább ereszkedett, előbbi 2,6, utóbbi 3,3 százalékkal.

Benzinár idei alakulása (forint/tonna)

A két hatás eredőjeként a benzin forintban mért árfolyama több mint 5, a gázolaj jegyzése megközelítőleg 4,5 százalékkal esett. Mindez a hazai kutakon egy 4-6 forintos áresést mindenképp indokolna, sőt ha a Mol nem bánik óvatosan a ceruzával, akkor literenként akár 7-9 forinttal is kevesebbet fizethetünk az üzemanyagokért a jövő héttől.

Mi tippelünk, a Mol dönt

Csak indokolna, feltételes módban! Fontos ugyanis hangsúlyozni, hogy ezek csupán a piaci adatokból számolt elméleti kalkulációk, a Mol árazási politikájától függően nem feltétlenül érvényesíti a változásokat az üzemanyagárakban. Április elején is volt olyan hét, amikor a benzin, a gázolaj és a forint árfolyamának változása akár néhány forintos drágulást is indokolt volna a következő héten, ám a Mol mégsem emelt árat.

0 Tovább

Jó eredménnyel készült fel a forint

Vegyesen teljesítettek a héten a térségi devizák, a forint azonban jól jött ki a sorsdöntő görög választások előtti versenyből. 

A héten elsősorban a Spanyolország miatti befektetői aggodalmak határozták meg a nemzetközi befektetői hangulatot, de a kivárás is fontos tényező volt. 

A befektetők ugyanis a vasárnapi görög választásokra figyelnek, amelynek eredménye alapvetően befolyásolhatja az eurózóna, így a közös deviza jövőjét. Ha a görög választások nyertese elutasítja a megszorításokat, az nagyjából egyet jelenthet a csőddel és az eurózónából való kilépéssel, ez lejtőre teheti az eurót, illetve a rizikósnak mondott devizákat, köztük a forintot is.

Ha a voksoláson győztes párt újratárgyalná az EU-val és az IMF-fel a feltételeket, az további bizonytalanságot okozna piacokon, megspékelve a spanyol betegséggel. Egyelőre azonban korai lenne jóslatokban bocsátkozni, hétfőn reggel kiderül, hogyan reagál a piac, utána lehet előrejelzéseket készíteni az árfolyamokra. 

A heti verseny a román lej nyerte, amely stagnálással zárt. A második helyen végzett a forint, hétfő és péntek között mindössze 0,1 százalékkal gyengült. A lengyel zloty 0,5 százalékkal jött lejjebb, ezzel a harmadik. A régiós legstabilabb devizája, a cseh korona meglepetésre az utolsó helyen zárt, 0,8 százalékos értékvesztéssel. 

0 Tovább

Fogynak a marhák Amerikában

A több évtizedes mélypontra csökkenő állomány miatt a marhahús és a hamburger is drágulhat.

Legutóbb 1952-ben volt ilyen kevés marha Amerikában, három évvel azelőtt, hogy Ray Kroc megnyitotta az első McDonald'-s éttermet Illinoisban. A csökkenő kínálattal párhuzamosan emelkedő árak miatt pedig a kereslet húszéves mélypontra zuhant.

Januárban közel 91 millió marha volt a farmokon, ami 2,1 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. 2013-ban várhatóan még kevesebb lesz, mert az aszály sújtotta legelők miatt a farmerek kénytelenek voltak csökkenteni az állatállományt.

0 Tovább

Ennél több kell, különben nagyobb baj lesz

Az eurózóna adósságválsága 30 ezer milliárd forintos lyukak befoltozásával nem oldható meg. Egyelőre nincs megoldás, pedig az idő sürget.

Bár hétfőn a kereskedés első felében úgy tűnt, a spanyol bankrendszer stabilizálására kért 100 milliárd eurós csomag megnyugtatja a befektetőket és megindultak felfelé az árfolyamok. Az öröm azonban nem sokáig tartott.

A jelenlegi árfolyamon közel 30 ezer milliárd forint értékű spanyol hitelcsomag ugyanis nem biztos, hogy elég a spanyol problémák megoldásához, elképzelhető, hogy további segítségre lesz szükség. Emellett kiderült, hogy a recesszióba süllyedő Ciprusnak is segítségre lehet szüksége.

Még nagyobb gond, hogy a befektetők egy része attól tart, csak idő kérdése az olasz mentőcsomag bejelentése. Mindezek miatt erősödött a feszültség a piacokon, amit mutat, hogy az ázsiai tőzsdék kedden az európai és amerikai társaik hétfői esése után ugyancsak veszítettek értékükből.

0 Tovább

Ahol 36 millió forint egy VW Passat

Mi a nagyobb fényűzés: egy Volkswagen Passat Szingapúrban, vagy egy átlagos lakás az Egyesült Államok egy nagyvárosában?

Árban nincs különbség: egy új Passat Szingapúrban 152 000 (amerikai) dollárnak - több mint 36 millió forintnak - megfelelő összegbe kerül, az amerikai nagyvárosok átlagos lakására pedig 158 100 dollár a National Association of Realtors adatai szerint.

A Volkswagenre vágyó szingapúriaknak az engedély miatt kell mélyen a zsebükbe nyúlniuk: 67 ezer dollár, a teljes költség közel fele a "közösbe" megy.

A 642 négyzetkilométer területű, 5,2 millió lakost számláló szigeten 2011 végén 603 723 autót tartottak számon, másfélszer annyit, mint tíz évvel korábban. A kormány meg akarja állítani a növekedést: az évesített ütem maximumát 0,5 százalékra tervezik mérsékelni, ezt a célt szolgálja az új autót vásárlókra kirótt extra teher is.

0 Tovább

Radar

blogavatar

Beszámolók, kommentárok az árutőzsde izgalmas mindennapjairól, árutőzsdei brókerektől

Utolsó kommentek