Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Időkérés a forintpiacon

Bár pénteken még úgy tűnt, hogy a forint számára kockázatosan kezdődik a hét az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által kritizált jegybanktörvény parlamenti végszavazása miatt, ez a kérdés még nem dőlt el véglegesen.

A hét végén ugyanis Varga Mihály, az IMF-tárgyalásokkal megbízott miniszter azt kérte a kormánypártoktól, hétfőn még ne szavazzák meg a jegybanktörvény módosítását a tárgyalások előkészítése érdekében. Rogán Antal frakcióvezető pedig azt mondta, hogy várhatóan elhalasztják a voksolást.

A két nemzetközi szervezet azért kritizálta a jegybanktörvény módosítását, mert szerintük nem biztosítja a jegybanki függetlenséget, márpedig a tárgyalások megkezdését ehhez kötötték, ráadásul ez a befektetőknek is fontos szempont.

0 Tovább

Benzinár: sok hűhó semmiért

A forint gyengült, az energiahordozók tőzsdei ára esett, így nem számíthatunk a hazai üzemanyagárak számottevő változására.

A pénzpiacokon alapos felfordulás jellemezte a mögöttünk álló hetet, aminek eredménye forintgyengülés és az olaj/benzin/gázolaj tőzsdei árfolyamának esése volt. A hazai kutakon érvényes üzemanyagárak szempontjából a két hatás nagyjából kioltja egymást, azaz a soron következő döntése során a Mol szinten maradó, esetleg kismértékben emelkedő gázolaj- és benzinárat jelenthet be.

Benzinár idei alakulása (forint/tonna)


Mindez a konkrét számokat illetően így néz ki: a hét átlagában a forint 2,0 százalékkal gyengült a dollárral szemben, miközben a benzin világpiaci árfolyama átlagosan 1,0, a gázolaj tőzsdei jegyzése pedig 2,2 százalékkal csökkent. A két hatás eredőjeként a gázolaj forintban számolt ára megközelítőleg stagnált, míg a benziné forintban számolva mintegy 1,0 százalékkal emelkedett.

0 Tovább

Akikre figyelni kell - a legmenőbb kínaiak

A nyugati világ leggazdagabb üzletemberei közül sokak nevét ismerhetjük, elég csak Bill Gates-re, Warren Buffett befektetési gurura gondolni, de az egyre nagyobb befolyással, hatalommal és pénzzel rendelkező kínai vezetők nevét is érdemes lesz megtanulni. Őket mutatja be az amerikai Fortune magazin friss rangsora.

Az első helyre került a 67 éves Ren Zhengfei, a magyarországi érdekeltséggel is rendelkező távközlési világcég, a Huawei Corporation alapítója és elnöke.

Róla és cégéről azt írják, bár 2011 viharos év volt, a Huawei nettó nyeresége ugyanis 53 százalékkal csökkent éves szinten, a kínai óriásnak sikerült tartós bevételnövekedést produkálnia távközlési hálózatainak és az ehhez kapcsolódó szolgáltatásainak köszönhetően. Nem mellesleg a Huawei gyártotta a legtöbb okostelefont. A cég pedig nemrég bejelentette, hogy közel 20 százalékkal 4,5 milliárd dollárra emeli kutatás-fejlesztési kiadásait.

0 Tovább

Olajban fürdik a világ

Bár olajból jól áll a világpiac és az árak is csökkentek, ahhoz, hogy ez Magyarországon látható legyen, a forintnak kellene összekapnia magát.

Van elég olaj, legalábbis a Reuters legfrissebb jelentése szerint májusban áprilishoz képest szerény mértékben, napi 31,8 millió hordóra nőtt a termelés, ami egyúttal hároméves csúcsot jelent.

A jelentős kínálat részben Szaúd-Arábiának köszönhető, az arab ország ugyanis 100 ezer hordóval növelte napi kitermelését, így az elmúlt tíz évben nem látott rekordra, 10,1 millió hordóra nőtt a mennyiség. A növekedésre számítani lehetett, mert Szaúd-Arábia korábban is közölte, hogy 100 dollár közeli olajárfolyamot szeretne.

0 Tovább

Padlón a gázár - Hogyan tovább?

Áprilisban még évtizedes mélypontra zuhant, azóta viszont 25-30 százalékkal emelkedett a tőzsdén jegyzett földgáz árfolyama. Az olcsó gáz valóságos forradalmat hozhat az energiaiparban, kérdés ugyanakkor, hogy meddig maradhat ennyire alacsonyan a jegyzés.

A földgáz - 2008-ban még 13 dollár fölött is megforduló - tőzsdei árfolyama az amerikai árupiacokon áprilisban 2 dollár alá esett, majd májusban egészen 2,7 dollárig emelkedett. A négy éve tartó masszív visszaesés elsősorban a kínálati oldal megerősödésének tudható be, az elmúlt években ugyanis jelentős új gázmezőket tártak föl, továbbá a kitermelést még olcsóbbá tevő, új és korszerű technológiák terjedtek el.

Szakemberek hangsúlyozzák, hogy ezek a változások nem egy-két évre szólnak, az Egyesült Államokban ugyanis akár évtizedekre elegendő, olcsón kitermelhető gáz áll rendelkezésre, azaz érdemes felkészülni arra, hogy a gázár akár hosszú évekig nyomott maradhat.

0 Tovább

Radar

blogavatar

Beszámolók, kommentárok az árutőzsde izgalmas mindennapjairól, árutőzsdei brókerektől

Utolsó kommentek