Május eleje óta, tehát nagyjából két hét alatt közel 5 százalékot veszített értékéből az euró a dollárhoz képest, ilyen mértékű zuhanásra pedig kilenc hónapja nem volt példa.

Az okokkal persze mindenki tisztában van: Görögországban nem vezettek eredményre az előrehozott választások, túl sok parlamenti helyet szereztek a további megszorításokat ellenző pártok, így veszélybe került az Európai Bizottság, Európai Központi Bank és Nemzetközi Valutaalap alkotta trojkával tervezett megállapodás, és ismét felsejlett az államcsőd.

A történet - a választásoktól eltekintve - az elmúlt két évből ismerős lehet, a helyzet azonban az, hogy most tényleg nagy a baj. Az Európai Bizottság egyértelműen elzárkózott az engedményektől, az EKB állítólag nem támogatja tovább a görög bankokat, amelyekből mellesleg a lakosság talicskával tolja ki a pénzt, miközben a június 17-ére kiírt választások sikerét továbbra sem garantálja semmi (a görögök józanságára a lassan polgárháborússá váló környezetben kissé nehéz lenne alapozni).

Mindezek fényében egyáltalán nem meglepő, egy kissé azonban ijesztő, hogy megjelentek az olyan - önbeteljesítő jellegük miatt korábban került - elemzői vélemények, amelyek reális forgatókönyvnek tarják a görög bankrendszer összeomlását, az államcsődöt, sőt az eurózóna felbomlását is.

Ezek a hírek az euró szempontjából azért kifejezetten kedvezőtlenek, mert ha Görögország talpon is marad, a befektetői bizalomvesztés, illetve a kockázatéhség csökkenése tartós lehet, ami a közös európai pénz további leértékelődését vetíti előre. Ráadásul az EUR/USD a görög események hatására múlt héten áttörte azt az 1,3-as lélektani szintet, amelyről korábban háromszor is visszapattant, így a technikai szintek sem vetítenek előre semmi jót...

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS

Korábbi posztjaink:

A bizarr forgatókönyvnek is lehet jó oldala

Így kell elbukni 1000 milliárd forintot


Mintha 5 évig elmaradna augusztus 20-a

"Szeretne Ön újabb megszorítást?"

Nyomul az állam - Bajban a bankok?

Furcsaság a világpiacon