Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Időkérés a forintpiacon

Bár pénteken még úgy tűnt, hogy a forint számára kockázatosan kezdődik a hét az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által kritizált jegybanktörvény parlamenti végszavazása miatt, ez a kérdés még nem dőlt el véglegesen.

A hét végén ugyanis Varga Mihály, az IMF-tárgyalásokkal megbízott miniszter azt kérte a kormánypártoktól, hétfőn még ne szavazzák meg a jegybanktörvény módosítását a tárgyalások előkészítése érdekében. Rogán Antal frakcióvezető pedig azt mondta, hogy várhatóan elhalasztják a voksolást.

A két nemzetközi szervezet azért kritizálta a jegybanktörvény módosítását, mert szerintük nem biztosítja a jegybanki függetlenséget, márpedig a tárgyalások megkezdését ehhez kötötték, ráadásul ez a befektetőknek is fontos szempont.

0 Tovább

Benzinár: sok hűhó semmiért

A forint gyengült, az energiahordozók tőzsdei ára esett, így nem számíthatunk a hazai üzemanyagárak számottevő változására.

A pénzpiacokon alapos felfordulás jellemezte a mögöttünk álló hetet, aminek eredménye forintgyengülés és az olaj/benzin/gázolaj tőzsdei árfolyamának esése volt. A hazai kutakon érvényes üzemanyagárak szempontjából a két hatás nagyjából kioltja egymást, azaz a soron következő döntése során a Mol szinten maradó, esetleg kismértékben emelkedő gázolaj- és benzinárat jelenthet be.

Benzinár idei alakulása (forint/tonna)


Mindez a konkrét számokat illetően így néz ki: a hét átlagában a forint 2,0 százalékkal gyengült a dollárral szemben, miközben a benzin világpiaci árfolyama átlagosan 1,0, a gázolaj tőzsdei jegyzése pedig 2,2 százalékkal csökkent. A két hatás eredőjeként a gázolaj forintban számolt ára megközelítőleg stagnált, míg a benziné forintban számolva mintegy 1,0 százalékkal emelkedett.

0 Tovább

Elpáholták a forintot, kivételes volt a román pénz

Eseménydús héten van túl a devizapiac, amelynek mozgását az európai adósságválság, azon belül a görög csődtől való piaci félelem és a spanyol bank és adósságproblémák határozták meg.

A kedvezőtlen széljárás mellett a forint helyzetét rontotta az Európai Központi Bank levele is, amely szerint az eurózóna jegybankja úgy látja, a magyar jegybanktörvény módosítása nem elegendő a Magyar Nemzeti Bank teljes függetlenségének biztosításához. Ezért a befektetők szemében megint bizonytalanná vált az IMF-csomag, amelynek a jegybanki függetlenség volt az egyik alapfeltétele.

Ezek után nem meglepő, hogy a régiós devizák versenyében a legtöbb rossz hírrel terhelt forint lett az utolsó, a héten négyhavi mélypontra kerülő magyar deviza 2,4 százalékot veszített értékéből az euróval szemben. A cseh korona 2 százalék alatti mínusszal végzett, a lengyel zloty megúszta 1,6 százalékos csökkenéssel. A versenyt megnyerő román lej a többiekkel szemben erősödött, igaz minimálisan, 0,1 százalékkal.

0 Tovább

Olajban fürdik a világ

Bár olajból jól áll a világpiac és az árak is csökkentek, ahhoz, hogy ez Magyarországon látható legyen, a forintnak kellene összekapnia magát.

Van elég olaj, legalábbis a Reuters legfrissebb jelentése szerint májusban áprilishoz képest szerény mértékben, napi 31,8 millió hordóra nőtt a termelés, ami egyúttal hároméves csúcsot jelent.

A jelentős kínálat részben Szaúd-Arábiának köszönhető, az arab ország ugyanis 100 ezer hordóval növelte napi kitermelését, így az elmúlt tíz évben nem látott rekordra, 10,1 millió hordóra nőtt a mennyiség. A növekedésre számítani lehetett, mert Szaúd-Arábia korábban is közölte, hogy 100 dollár közeli olajárfolyamot szeretne.

0 Tovább

Indokolatlan forintesés után

Nagyon rossz idők jártak a forintra az elmúlt napokban, kedden éjszaka az euró több hónapja nem látott, lélektani határnak számító 300 forintos szint fölé szaladt. Ennek elsődleges oka az volt, hogy a görög miniszterelnök felvetette az eurózónából való kilépés ötletét. Bár jelezte, hogy ezt igazából nem szeretné, de megvizsgálják a lehetőségét. A bejelentés eladási hullámot generált a piacokon, a forint pedig zuhanórepülésbe kezdett.

Túlzott piaci reakció volt ez, hiszen konkrétum nem látott napvilágot. Inkább arról van szó, hogy a piac nagyon érzékenyen reagál a hírekre és nagy esések és erősödések is lehetnek egy-egy jó vagy rossz hír után.

Azt, hogy indokolatlan volt a jelentős, az euró árfolyamát 6-7 forinttal megdobó gyengülés jelzi, hogy csütörtökön már a lélektani 300-as határ alá került az euró. Ha pedig nem jelenik meg rossz hír a következő napokban, akkor a zuhanás további korrekciójára lehet számítani, azaz több forinttal is lejjebb jöhet az euró. 

Azt azonban, hogy egy esetleges görög csőd vagy euróbúcsú mit hoz, most lehetetlen megmondani. Az eddigi rossz hírek generálta piaci reakciókból úgy tűnik, hogy egy ilyen bejelentés akár a 320 feletti csúcsok felé is elrepítheti az eurót, de valószínűleg csak rövid távon, utána visszakapaszkodhat a magyar pénz. Ráadásul az IMF-tárgyalások előrehaladtával szintén javulhat a forint pozíciója. 

0 Tovább

Radar

blogavatar

Beszámolók, kommentárok az árutőzsde izgalmas mindennapjairól, árutőzsdei brókerektől

Utolsó kommentek